Alaçatı Port 14

Client
Ayhan Mızrakçı
Year
2019
Status
2022
Scale
İzmir

İzmir Alaçatı’da yer alan proje, betonarme strüktürü tamamlanmış turistik bir tesis yapısının konut fonksiyonlu olarak yeniden tasarlanmasıdır.25X120 m ölçülerindeki parselde bir tarafı doğu yönündeki deniz manzarasına sahip olmak üzere toplam dört blok bulunmaktadır. Bu bloklardan ikisi üç katlı, diğer ikisi ise müstakil bloklardan oluşmaktadır. Eğimli arazide yer alan bloklar, iki adet açık merdiven ve bu merdivenlere bağlanan açık koridor sistemi ile birbirine bağlanmıştır.

Konut işlevine geçişte farklı kotlarda yer alan dört blok içerisine 14 konut yerleştirilmiştir. Bahçesi ve terası olmayan birimlere, temiz hava ve dış mekan erişimini sağlamak için çelik balkonlar eklenmiştir. Üç katlı blokların üst katlarına asma katlar eklenerek çatı katı kullanımına imkan sağlanmıştır. Dört ayrı blokta yer alan konut birimleri arasındaki dolaşım, mevcut açık sirkülasyon sistemine eklenen ekler ve bloklar arasında oluşturulan açık alanlar ile kolaylaştırılmıştır. Parselin Alaçatı Körfezi’ne bakan doğu kısmına açık havuz ve ortak alan eklenmiştir.

Balkon üniteleri, çatılar ve derin pencere sövelerinde proje genelinde görülen pastel renk kullanımına devam edilmiştir. Binanın bahçe duvarlarında ve zemin katlarında farklı dokulardaki doğal taşlar tercih edilmiş, zeytin ağacı, gülmohar ağacı ve lavanta gibi yöresel bitkiler dikilmiştir.

Tasarım Ekibi:
Hasan Çalışlar, Kerem Erginoğlu, Barış Yüksel, Seda Duran, Elif Özüçağlıyan

Ana Yüklenici:
Han Mimarlık
Mekanik Proje:
Ural Mühendislik
Statik Proje:
2e Design
Fotoğraflar:
Cemal Emden