Alternatif Bank – GM Binası

Client
Alternatif Bank
Year
2018
Status
2018
Scale
İstanbul

Alternatif Bank, Abank’ın Commercial Bank ile birleşmesi sonucu yeniden yaratıldı. Bu sürecin bir parçası olarak bankanın yeni kimliğine uygun logo ve grafik tasarımlarının yanı sıra bu kimliğe uygun bir genel merkez binasına da ihtiyaç duyuldu. İstanbul da önemli bir lokasyona sahip olan, orman manzaralı, ulaşımı kolay, konutların yanı sıra alışveriş merkezine ve ofislere yer veren Vadistanbul projesinde yerini alarak Alternatif Bank’ın amacı üç farklı merkezini bir araya getirmek oldu.

Bizim birincil amacımız Alternatif Bank ailesi için bir ev yaratmak oldu. Şehrin üç farklı noktasından gelen çalışanların, aynı noktada aidiyet hissine sahip olabilmelerini amaçladık. Projenin başında çalışanların beklentilerini anlamak adına onlarla bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın bir getirisi olarak çalışanların konforlu bir çalışma ortamından neler bekledikleri başta olmak üzere onların özel hayatlarını oluşturan hobilerini, tercih ettikleri kıyafet ve araba markalarını tahmin etmeye çalıştık. Bu interaktif çalışmamızın sonucunda cevaplarının genellikle mutedil olduklarını gördük. Ancak Alternatif Bank’ın yeni kimliğine hizmet etmek adına tasarımımız ile onların beklentilerini biraz daha yenilikçi seçimlere yönlendirmeyi hedefledik.

Binanın bütün katlarında, yönetim katlarını ayrı tutarak, aynı mimari dile sahip bir tasarım yapmayı başardık. Katlarda bulunan sosyal alanlar ve binanın üç noktasına yerleştirdiğimiz üç ana toplanma noktası, 2. Katta bulunan kokteyl alanı, 4. Katta bulunan spor salonu ve 8. Katta bulunan terasa açılan kafe alanı, ile çalışanlara iş dışında bir araya gelebilecekleri, sosyalleşebilecekleri, streslerinden uzaklaşabilecekleri ve keyif alabilecekleri alanlar sunduk.

Binanın en üstte bulunan son iki katı, 12. ve 13. katlar, yönetim katları olarak ayrıldılar. Bu katlardaki malzeme ve renk seçimlerinin hem Alternatif Bank’ın yenilikçi, genç ve dinamik kimliğinin altını çizer hem de refahını ortaya koyar nitelikte olmasına özen gösterdik. Binanın geri kalan katlarında malzeme ve renk seçimleri yalın tutulurken, çalışma alanının açık ofis olarak geniş tutulmasına ve bu alanlara doğal ışık sunulmasına dikkat edildi. Tavanlardaki kaset döşemelere sadık kalınarak yüksek tavanlı ferah çalışma ortamları yaratıldı. Özellikle tüm katlarda esnek tasarımlar ile değiştirilebilir alanlar bırakarak ofisin banka çalışanlarının ileride değişebilecek kullanım şekillerine ayak uydurabilmesini amaçladık.

Otoyoldan görünen bu yeni bölgenin bir parçası olan binada Alternatif Bank yeni kurumsal kimliğini sunmaktan gurur duymakta. Yenilikçi ve dinamik kimliklerini yansıtan, uygun çalışma ortamlarının yanı sıra muazzam sosyal alanları bulunan bu genel merkez binasında Alternatif Bank çalışanlarının gururla dolu ve daha mutlu birer iş hayatına sahip olacaklarına eminiz.

Tasarım Ekibi:
Romain Cadoux, Natali Koçyan Gazeroğlu, Sezen Bilge, Yasemin Hacıkura, Duygu Uzunalı, Aslı Germirli, Ezgi Mete

Mekanik Proje:
MEP Mühendislik
Elektrik Projesi:
ENKOM Mühendislik
İç Mekan Tasarımı:
Erginoğlu Çalışlar Mimarlık
Ana Yüklenici:
Oğuz Bayazıt Mimarlık