Anadyr Kültür Merkezi

Client
Sibneft
Year
2000
Program
Kültürel
Status
2001
Scale
Anadyr

Anadry, elips şeklindeki dünya haritasında dünyanın bittiği nokta, haritanın en ucudur. Rusya’nın en doğusunda Chukotka özerk bölgesinde yer alan ve Bearing boğazına ulaşan nehrin haliç oluşturan bölümünde bulunmaktadır. Topografyanın kar ve rüzgarla şekillendiği iklim şartlarının oldukça sert olduğu bu bölgede bina meydanı denizden gelen sert ve soğuk rüzgara karşı koruyacak şekilde konumlanır.

Program 4 ana bloktan oluşmaktadır: Müze, diskotek, konser salonu ve eğitim merkezi. Binanın ağırlıklı olarak ofislerin bulunduğu, halice doğru bakan kısmı mümkün olduğu kadar sağır tutularak hakim rüzgara karşı korunma amaçlanmıştır. Bina da aynı kentin topografyası gibi aerodinamik form ve yumuşatılmış hatlarla tasarlanmış ve binada rüzgar yoluyla kar birikmesine yol açabilecek noktalar yok edilmiştir. Binanın hakim kütlesi işlevinden dolayı yine konser salonu bölümü olarak kalmıştır.

Tasarım Ekibi:
Elvan Çalışkan, R.Mete Sönmez, Emin Balkış, Esra Kahveci, Burcu Gülmen, Armağan Ekiz, Başak Çolakoğlu, Berke Hatipoğlu, Fatih Kariptaş, Elmon Pekmez

Uygulama/Şantiye Koordinasyonu:
Yamata A.Ş.
Statik Proje:
Denge Mühendislik
Mekanik Proje:
GN Mühendislik
Elektrik Projesi:
EMP
Ana Yüklenici:
Yamata A.Ş.
3 Boyutlu Görselleştirme:
Berke Hatipoğlu
Fotoğraflar:
Kerem Erginoğlu