Bakü MTK – Anaokulu Binası

Client
Azerbaycan Eğitim Bakanlığı
Year
2016
Status
2018
Scale
Baku

Azerbaycan, Bakü’de tasarlanan Anaokulu yapısı, 28 yıllık geçmişi olan “Haydar Aliyev adına Muhasır Tahsil Kompleksi” isimli eğitim kurumunun yenilenen okul kampüsünün içerisinde yaklaşık 120 öğrenci kapasitesine sahip olacak şekilde planlandı.
Bulunduğu eğitim kampusünün kuzeyinde yer alan Anaokulu, gerek mekan ihtiyaçları gerek biçim ve malzeme olarak kampüsün geri kalanından ayrışacak ve kullanıcıları ile daha rahat iletişime geçecek bir dilde tasarlandı.

Mevcut arazide bulunan yaşlı ağaçlara dokunmayacak biçimde şekillenen ve bu sebeple atipik, kırıklı bir geometrisi olan yapıya, merkezden, ortak kullanım alanı olarak düşünülen rekreasyon alanından giriliyor. Bu mekan gerektiğinde gösteri, toplantı gibi amaçlarla kullanılabileceği gibi ikinci katla irtibatı sağlayan eğlenceli bir çocuk merdiveniyle de bütünleşik vaziyette bulunuyor. Karnıyarık planı hatırlatan ve sokak –bahçe ilişkisini saydamlığı sayesinde optik kesintiye uğratmadan sunan bu mekan hem katlar, hem de yapının iki kanadı arasındaki sirkülasyonu bir sofa mantığıyla kurguluyor. Rampa merdivenin altında kalan alanlar ayrıca çocukların kendilerine mekan tarifleyebilecekleri eğlenceli köşelere dönüştürülmüş.

Sekiz sınıf ve uyku odasına sahip anaokulunda bunlara ek olarak bilgisayar, sanat, müzik gibi eğitim sınıfları ve öğretmenler odası, hemşire odası gibi destek birimleri yer alıyor. Sınıfların tamamı güney cepheye yerleşirken, uyku odaları kuzey cephede yerleştirilmiş. Sınıf cephelerinde ise çocukların ve yetişkinlerin boylarına göre ayrı yüksekliklerde yerleştirilmiş olan renkli söveli pencereler ve doğal görünümlü kaplama malzemesi, dış cephenin kimliğini belirlediği gibi, çocuk ölçeğinde, aydınlık sınıflar yaratıyor. Koridorlarla sınıflar arasındaki geçişler ise duvarlar yerine, gün ışığını koridorlara taşıyacak olan, camlı mobilya üniteler ile tasarlanmış. Duvar işlevini üstlenen bu bölücü mobilya gridinin içine, oyuncak çekmeceleri ve oturma birimleri istif edilebiliyor. Koridor tarafından bakıldığında ise ayakkabılık, askılık gibi ihtiyaçlar aynı ünitenin ters tarafında yerleştirilmiş. Bu hareketler, koridorları eğlenceli ve işlevsel oyun hacimlerine dönüştürüyor.

Tasarım Ekibi:
Hasan Çalışlar, Kerem Erginoğlu, Barış Yüksel, Arın Tanrıkulu, Cem Kaptan, Natali Gazeroğlu, Selin Erdemirci, Batu Berk Bahçeci, Ozan Duvarcı

Statik Proje:
ArchiCO
Mekanik Proje:
ArchiCO
Elektrik Projesi:
ArchiCO
Aydınlatma Danışmanı:
ALD Aydınlatma
İç Mekan Tasarımı:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Ana Yüklenici:
Unico AZ