Cantaş GM

Client
Cantaş
Year
2013
Status
2014
Scale
İstanbul

Cantaş projesi; 30 yılı aşkın süredir, ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörlerinde faaliyet gösteren Cantaş İç ve Dış Ticaret Soğutma Sistemleri Sanayi A.Ş’nin, büyüyen iş hacmini çağdaş, güncel ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap veren bir ofisten yönetmek amacıyla satın aldığı İstanbul Zincirlikuyu Kore Şehitleri Caddesi numara 53’te bulunan mevcut binanın tümüyle baştan ele alınarak cephesinin ve iç mekanlarının ofis olarak yeniden düzenlenmesi için yapılmış bir çalışmadır.

Yapılan ilk tespitlerde, mevcut binanın taşıyıcı sisteminin yeni yönetmelik ve mevzuatlara göre yetersiz kaldığı görülmüş, öncelikle binanın strüktürel açıdan güçlendirilmesine karar verilmiştir. Bu sırada mevcut teras çatı imar yönetmeliğine uygun şekilde çelik karkas sistem ile kırma çatı haline getirilerek ilave bir çatı arası katı kazanılmıştır. Binanın tüm cephe kaplaması, mevcut pencere ve doğramaları, yeni kullanıcılarının gereksinimlerini karşılayamayacağı ve şirketin prestijini göstermekte yetersiz kalacağı için çevresiyle uyumlu, net ve kararlı çizgilerin hakim olduğu yeni bir cephe tasarımı yapılmıştır.

Bina cephesinde kullanılan fiber sement cephe panelleri Türkiye’de ilk kez bu projede uygulanmıştır. Bina her biri yaklaşık 250 m² olan 5 normal kat, 1 çatı katı ve kapalı otopark olarak kullanılan 1 bodrum katından oluşmaktadır. Tüm bina ofis olarak hizmet verecek şekilde yeniden düzenlenmiş, genel olarak katlarda açık ofis olarak yapılan planlamada, yöneticiler için beraber çalıştıkları personel ile görsel ilişkileri kopmayacak şekilde şeffaf bölümlenmeler oluşturulmuş, 3.kat ise üst düzey yönetici ve şirket ortaklarının kullanımına özel olarak tasarlanmıştır. İklimlendirme amaçlı Fan Coil üniteleri cephe çeperine yerleştirilmiş, bu sayede açık ofis tavanından mümkün olduğu kadar az tesisat borusu geçmesi sağlanmıştır.

Tasarım Ekibi:
Onat Över

Proje Yönetimi:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Uygulama / Şantiye Koordinasyon:
Onat Över, Özge Üstündağ, Erdal Türkmen
Statik Proje:
Modern Mühendislik
Mekanik Proje:
DSM Mühendislik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Statik Alt Yüklenici:
Som Mühendislik
Mekanik Alt Yüklenici:
DSM Mühendislik
Elektrik Alt Yüklenici:
Bileşim Elektrik
3 Boyutlu Görselleştirme:
Bülent Koru, Doruk Soyal
Fotoğraflar:
Cemal Emden