Pendorya AVM

Client
TSKB GYO
Year
2007
Program
Alışveriş Merkezi
Status
2009
Scale
İstanbul

Pendorya Alışveriş Merkezi, Pendik’te E5 Karayolu üzerinde sanayi dönüşüm alanında yer almaktadır. Tasarım ve formu belirleyen ana kriterler bu konumdan yola çıkılarak oluşturulmuştur. Açılan davetli yarışma sonucunda tercih edilen projemiz gürültülü ve işlek E5 karayoluna kapanarak, yeni yerleşimle toplanma alanı olmayı hedefleyen korunaklı açık meydanıyla farklı bir yaklaşım sunmuştur. Meydanın değişik etkinliklere olanak veren planlamasıyla sürekli yaşayan bir alan olması hedeflenmiş ve çevre arazilerin dönüşümü ile bu mekanın yaya ulaşımının toplanma merkezi olması esas alınmıştır.

İç mekanın ortasında çatıyı da taşıyan dev strüktürün çevresinde her katta değişen planimetri ve geri çekilmelerle sağlanan değişken iç boşluk zengin perspektifler yaratmakta ve mağazalar arası görsel ilişkiyi kuvvetlendirmektedir. Çatı avlusunda oluşturulan meydan yeme içme alanlarına değer katarken, avm iki açık meydan arasında bir sirkülasyon mekanı olarak çalışır.
Pendik Kaynarca mevkii ve çevresinin fragmanter/çok parçalı yapılaşması ve yolun hemen karşısındaki diğer avm yatırımının aditif kütlesine cevap olarak monoblok masif bir obje olarak tasarlanmıştır.

Bina dış cephesi, araç trafiğinin yoğunluğu ve hızı göz önüne alındığında kolay algılamayı sağlayacak yatay logo bandıyla çevrelenmiştir. Dış cephe zemin katta cam panellerle, üst katlarda ise kuvvetli görsel etki ek göstermeyecek şekilde tasarlanan desenli beton prekast panellerle kaplanmıştır. Böylece hem uzun süreli bakım kolaylığı sağlanırken hem de görsel bütünlük elde edilmektedir.

Tasarım Ekibi:
Romain Cadoux, Barış Yüksel, Işık Süngü, Özlem Ünkap, Türkan Yılmaz, Osman Özmen, Sezen Bilge

Proje Yönetimi:
IMS Proje Yön. ve Danışmanlık A.Ş
Uygulama / Şantiye Koordinasyon:
IMS Proje Yön. ve Danışmanlık A.Ş
Statik Proje:
Modern Mühendislik
Mekanik Proje:
Besa Mekanik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Ana Yüklenici:
Ataman İnşaat
3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık ve Görselleştirme
Fotoğraflar:
Cemal Emden