Türkiye Bankalar Birliği

Client
TBB
Year
2015
Status
2016
Scale
İstanbul

Türkiye Bankalar Birliği projesi, Etiler Akmerkez alışveriş merkeziyle birlikte tasarlanan ofis kulelerinden birinin 13. Ve 14.katında konumlanmış; ofis katı olan 13.katın günümüz çalışma koşullarına ve toplantı katı olan 14.katın ise ilgilendiği sektörün hitap ettiği üst düzey kullanıcılara uygun biçimde yenilenmesi hedeflenen bir çalışmadır.

İçinde bulunduğu binanın kendine özgü 20gen geometrik formu gereği, ışıktan maksimum oranda yararlanabilmek ve çalışanların arasındaki iletişiminin artması için açık ofis çalışma sisteminin 13.kat için daha uygun olduğu görüşünde karar kılınmıştır. Giriş alanı, binanın dairesel formunun içinde kübik bir form olarak tasarlanmış, cephede bulunan çalışma istasyonları ile kare formun arasında kalan alan sirkülasyon ve servis alanı olarak kullanılarak bina formunun yarattığı atıl alanların minimuma indirilmesi hedeflenmiştir.

14.kat için ise kapalı toplantı alanlarının talep edilmesinden kaynaklı dairesel formla daha fazla ilişkilenen ışınsal bir plan düzeni öngörülmüştür. Birliğin yönetim kurulu toplantılarının yapılacağı ve üst düzey kişilere hitap edecek olan toplantı odası bu katın en önemli elemanı olmuştur. Ofisin kendi çalışanlarının kullandığı 4 adet toplantı odası, katlanabilir ve istiflenebilir hafif mobilyalar seçilerek, odaların bir duvarını oluşturan katlanır bölücü duvarların açılması ile 90 kişilik seminer odası ve 24 kişilik yemek salonuna dönüşebilmektedir.
Toplantı odalarında kullanılan katlanabilir masalar; mekanın formunun getirdiği şekilde, sunumun kullanıcı tarafından daha rahat görünmesi için, birbiri ile kilitlendiğinde duvarlara paralel V biçiminde konumlanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Tasarım Ekibi:
Emre Erenler, Onat Över, Duygu Uzunalı, Ülkücan Turhan

Proje Yönetimi:
SPM
Uygulama/Şantiye Koordinasyonu:
ArtıStandart
Mekanik Proje:
Pasifik Mühendislik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Ana Yüklenici:
ArtıStandart
3 Boyutlu Görselleştirme:
Bülent Saydam