TSKB Ofis

Client
TSKB
Year
2014
Status
2015
Scale
İstanbul

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Fındıklı şubesi; Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde Metin Hepgüler’in modern çizgileri ile tasarlanmış, İstanbul’a katkı sağlayan nitelikli bir binada bulunmaktadır. Cadde tarafından görülmeyen, bir arka sokakta konumlanmış olan ikinci bir bina bankanın ofisi olarak kullanılmaktadır. Ofis düzenlemesi söz konusu arkadaki binada yapılmıştır.

Bankanın günümüz çalışma biçimine binanın artık cevap verememesinden dolayı yenilenmesi bu projenin temel çıkış noktasıdır. Binanın karakteri ile özdeşleşmiş olan iç mekan ahşap kaplamaları ve oda bölünmeleri, kullanıcının doğal ışığa ulaşmasını engellemekteydi. Bu sebeple katı ahşap duvarlar gerektiği yerde; ışık geçiren hafif cam bölücü sistemleri ile değiştirildi. Cephe tarafında ise hiç duvar kullanılmayarak tamamen açık ofis çalışma sistemine geçildi. Bununla birlikte sosyalleşmek amaçlı kullanılacak olan yeni asma kat lobi alanı ve ofis katlarında ‘coffee corner’lar binaya entegre edildi.

Mevcutta kullanılan yemekhane de ofisin değişen açık sistemine uyacak biçimde yeniden tasarlandı. Belirli amaçlar için özelleşmiş alanlar olan VIP toplantı odası, konferans salonu mekanları, bankanın çalışanlarının birbiri ile iletişimini kuvvetlendirme amacı taşıyacak biçimde dairesel olarak tasarlandı. Toplantı odalarının genel özelliği olan tek bir yönde kullanımına alternatif; yuvarlak masa etrafında kullanıcıların göz teması içinde olması temel tasarım kriteri olarak alındı.

Sunum esnasında yükselen ancak yine de göz temasını kesmeyen, sunum olmadığı zaman ise masa ile aynı kotta alçalabilen bir monitör mekanizması masanın orta alanına bağımsız bir şekilde yerleştirildi. Ersen Gürsel’in yenilediği TSKB sosyal tesisleri “Cennet Bahçesi” giriş katında prestijli bir eğitim salonu ve fuaye alanı olmak üzere; üst katlarda yemek ve kokteyl alanları olarak tekrar tasarlandı.

Tasarım Ekibi:
Emre Erenler, Sezen Bilge, Onat Över, Duygu Uzunalı, Beril Çiçek

Ana Yüklenici:
Orkon İnşaat
3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık ve Görselleştirme