Turkcell AR-GE Binası

Client
Turkcell
Year
2007
Program
Ofis
Status
2008
Scale
Kocaeli

Turkcell teknoloji firmasının araştırma geliştirme merkezi binası olarak planlanan yapı, Gebze Tübitak Araştırma Merkezi Teknoloji Serbest Bölgesi’nde yer almaktadır. Arazi konumu, manzara ve yönler doğrultusunda girişte tek, ofis cephesinde dört katlı bir kurgu içerisinde planlanmıştır. İmar yasasının tanımladığı 17 m yükseklik sınırı bu şekilde arazi kotunun en düşük olduğu kısma alınmış ve doğu/manzara cephesinden en optimum şekilde faydalanılmıştır.

Bu kurguda yüksek tarafı ofis alanları oluşturur ve toprağa bakan kısımlar çatıdan aşağı yaratılan büyük boşluktan ışık alır. Çatı ışıklığı hattı yan cephelerde de iki yöne doğru üçgen açılan pencerelerle devam eder. Böylece ofis mekanları dört tarafından doğal ışığı kontrollü bir şekilde alırlar. Yapı bir peynir dilimi gibi arazi ile ilişkilenir ve çim çatısı ile topraktan çaldığı alanı rekreasyon alanını olarak çalışanlara geri verir.

Bina, 500 kişinin çalışacağı, gerektiğinde 24 saat hizmet verecek bir bilişim ve teknoloji üretim merkezi olarak tasarlanmıştır. Hem bu sebeple hem de şehirden uzaklığı göz önüne alınan çalışanların konforunu sağlamak amacı ile binada dinlenme, yıkanma, yatma mekanlarının yanı sıra fitness, tırmanma duvarı, bilardo vs. gibi rekreatif işlevler de konumlanmıştır.
Binanın girişinde sağ kanadında toplantı ve seminer odaları, sol kanadında fitness ve dinlenme alanları bulunmaktadır.
Binanın iç boşluğu ışık almanın yanı sıra tüm sirkülasyon işlevlerini de organize eder. Boşlukta giden cam asansörler, katları birbirine bağlayan değişik arketiplerdeki merdivenler iç mekandaki boşluğa farklı perspektifler kazandırır.

Tasarım Ekibi:
Okan Bayık, Romain Cadoux, Işık Süngü, Barış Yüksel, Türkan Yılmaz

Proje Yönetimi:
Entegre Proje Yönetim
Uygulama / Şantiye Koordinasyon:
Entegre Proje Yönetim
Statik Proje:
Fuji Mühendislik
Mekanik Proje:
Beta Teknik
Elektrik Projesi:
Enmar Elektrik Proje Tasarım
Ana Yüklenici:
Baytur / Kinesis
3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık ve Görselleştirme
Fotoğraflar:
Cemal Emden, Gürkan Akay