Villa X

Client
X
Year
2011
Status
2018
Scale
Güney Rusya

Deniz kıyısında olmasından ötürü, bu konut projesi özellikle deniz manzarasından, dış mekanlarından ve özel plajından keyif alınması için tasarlanmıştır. Arazinin özelliklerinden yararlanabilmek için plaj boyunca en lüks mülkler konumlandırılmıştır: bunlar kesintisiz deniz manzarasına ve plaj erişimine sahip bir adet Beach Villa’dır. Üst kotta kalan bir adet Upper Villa ise, kendi geniş bahçelerine açılmakla beraber, denize doğru yöneltilmiştir.

Beach Villa’lar, denize doğru açılmaktadır ve yapıların kendi iç organizasyonları da sahile paralel olarak ilerlemektedir. Denize bakan ana cepheleri tamamen cam ile kaplanmıştır. Özel imalat olarak üretilen doğramaları yıl boyunca devam eden güçlü rüzgarlara (150km/s’e kadar) karşı dayanıklıdır. Upper Villa’nın tarafından görünen arka cephesi ise mahremiyeti korumak amacıyla daha kapalı tutulmuştur. Ana bina dışında bu mülkte konukevi, açık yüzme havuzu ve havuz binası, plaj kabini ve küçük bir müştemilat bulunmaktadır.

Upper Villa, anayol ve Beach Villa arasında kalan mesafeye sığabilmek için daha kompakt olarak tasarlanmıştır. Arsa girişi ve deniz seviyesi arasındaki kot farkı, binanın birinci katında da deniz manzarasından faydalanılmasına olanak sağlamaktadır. Zemin kat, binanın dört tarafında bulunan bahçe etrafında düzenlenmiştir. Talep edilen geniş bina programı ve toprak tanımı dolayısıyla, burada iki adet bodrum kat oluşturulmuştur. Kapalı yüzme havuzu bulunan birinci bodrum kat çoğunlukla eğlence ve spor aktiviteleri için kullanılmaktadır. İç bahçe sayesinde gün ışığı villanın içine getirilmiştir. İkinci bodrum kat sadece teknik alanlar için kullanılmaktadır. Bu villa ayrıca içlerinde yeraltı otoparkı ve kendi havuz binası bulunan açık yüzme havuzu barındırmaktadır.
Konutlar tüm sene boyunca keyifli bir aile yaşamı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Tasarım Ekibi:
Romain Cadoux, Filiz Şahin, Onat Över, Ayça Taylan, Barış Yüksel, Quentin Gaucher, Yasemin Hacıkura, Işık Süngü

Statik Proje:
Modern Mühendislik
Mekanik Proje:
Eko Tasarım
Elektrik Projesi:
Tasarım Proje
Aydınlatma Danışmanı:
Maurice Brill Lighting Design / Lighting Design International
Cephe Danışmanı:
CWG Danışmanlık
Peyzaj Tasarımı:
Scape Design
İç Mekan Tasarımı:
HBA London / Todhunter Earle
Altyapı Projesi:
Erimco İnşaat
3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık
Fotoğraflar:
Cemal Emden