Zurıch Sigorta GM

Client
Zurich Sigorta
Year
2015
Status
2015
Scale
İstanbul

Zurich Sigorta Genel Merkezi iç mekan düzenlemesi; Maslak’ta Orjin Plaza’nın 12. ve 13. katlarında kiralanan 1 tam ve 1 yarım kat olmak üzere toplam 3.000 m²’lik alanda projelendirilmiştir.

Tasarımda öncelik; üst ve alt katta çalışanların ilişkisinin kopmaması ve katlar arasında sirkülasyonun sağlanabilmesinde olmuştur. Binanın ofis katları içinde mevcut bir sirkülasyon öngörüsü olmadığı için, projelendirme aşamasında uygun görülen bir alanda döşemede gerekli boşluk açılmıştır. 12. kattan 13. kata çıkan bu sirkülasyon alanının aynı zamanda toplanma ve eğlenme alanı olabilmesi için merdiven korkuluğuna kaydırak, merdiven basamaklarına tribün fonksiyonları eklenmiştir.

Ofisin toplanma, duyuru ve eğlence için kullanacağı bu alanın tavanı, derinlik hissini arttırmak için ayna ve aydınlatma elemanları ile detaylandırılmıştır.
Çağdaş ofis konsepti olan dinamik çalışma sistemi bu ofis alanına da uyarlanmış, bu amaçla farklı büyüklük ve konseptlerde toplantı odaları, açık mutfaklar ile desteklenmiş kafeterya alanları, telefon görüşme kabinleri ve oyun alanları projenin merdiven alanı ile birleşen orta akslarda konumlandırılmış, bu sayede tüm ofisin birbiri ile etkileşiminin artması amaçlanmıştır.

Aydınlık olan cepheler çalışma alanları olarak düzenlenmiş, bina cephesi ile çalışma alanları arasında kalan ve yerleşime uygun olmayan bölgeler ise peyzaj alanları olarak değerlendirilmiştir.
Proje genelinde amaç; konforlu, sıcak ve çağdaş bir ortam yaratmak olduğu için ahşap, cam, renkli ve dokulu kumaşlar gibi doğal ve sıcak malzemeler kullanılmıştır.
Proje; uluslararası bir firma olan Zurich Sigorta’nın, dünyanın başka ülkelerinde yapılacak ofisleri için detay ve konsept anlamında referans olmaktadır.

Tasarım Ekibi:
Başak Çolakoğlu Tüzer, Armağan Ekiz, Onat Över

Proje Yönetimi:
SPM
Uygulama / Şantiye Koordinasyon:
Onat Över, Şahin Sarak, Erdal Türkmen
Statik Proje:
MPI Mühendislik Proje İnşaat
Mekanik Proje:
MEP Mühendislik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Ana Yüklenici:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Mekanik Alt Yüklenici:
DSM Mühendislik
Elektrik Alt Yüklenici:
Bileşim Elektrik
Fotoğraflar:
Cemal Emden