Budget Otel Nar

Client
Advisors Co.
Starting Date
2013
End
2013
Location
Bakü

Bakü’nün en önemli ve işlek caddelerinden biri olan Yusif Seferov Caddesi’nde yer alan Budget Otel, havaalanından geliş Güzergahı üzerinde bulunan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ni geçtikten sonra, şehrin içine girilen noktadaki dair bir parselde yer almaktadır. Yapının, şehir girişinde yer alması sebebiyle oluşan binanın görkemli olmasının gerekliliği, tasarımı etkileyen önemli kriterlerden biridir. Bu sebeple otel, dar ve uzun arazi üzerinde iki ayrı blok olarak düşünülerek, alttan bir kütleye bağlanmıştır.

Düğün törenleri, Azerbaycan’ın geleneksel yapısı içinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Otelin düğün salonu, alt showroom kütlesi üzerinde konumlanıdırılıp; bir teras ve bir avluyla birlikte, kendi dış mekanı da olan mini bir “convention hall” haline getirilmiştir. Bu alanın girişleri, otel girişlerinden ayrı olarak çözülmüştür. Cepheler oluşturulurken; bir tarafta deniz manzarası, diğer tarafta ise; Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin bulunduğu bir tasarım için karar verilmiştir.

Binanın cephesi, Azeri kültüründe çok önem taşıyan “nar” simgesinden izler taşımaktadır. Otelde, aynı birimden farklı geometrilerde yerleştirilmiş fakat her biri aşağı yukarı birbirinin aynısı olan bir çok odanın bulunması da, yine bu “nar” formu ile benzerlik göstermektedir.Nar tanelerinin geometrize edilerek farklı renklerde bir cephe dokusu oluşturulması, bir anlmada binanın kendi kimliğini de ortaya çıkarmıştır.

Tasarım Ekibi:
Onat Över, Emre Cestel, Melike Atay

3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık ve Görselleştirme