İYİG Ofis

Client
İstanbul Yiyecek İçecek Grubu
Starting Date
2014
End
2015
Location
İstanbul

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu (İYİG) Genel Merkezi iç mekan düzenlemesi: Maslak’ta mevcut 7 katlı bir binanın -1 ve -2’inci bodrum kat yiyecek/içecek hazırlık alanı, 2 ve 3’üncü katları ofis , 4’üncü kat ise (çatı katı), konferans ve yemekhane olmak üzere toplam 1000 m²’lik bir alanda projelendirilmiştir.

İYİG Genel Merkezi, gastronomi sektöründe “iyi yemek” konseptini Türkiye’de tek bir çatı altında toplayan lider ve dinamik bir kurumun sahip olması gereken bir ofis binası anlayışına uygun olarak tasarlanmıştır. Gastronomi sektöründe olup aynı zamanda da kurumsal bir kimliğe sahip bu şirketin, genel merkezinde de gıda ve kurum işlerinin iç içe olması kaçınılmazdı ve bu sebeple, yiyecek/içecek hazırlık alanları, mutfaklar ve kurumsal çalışma ofisleri ve toplantı odaları tek bir çatı altında toplanmıştır.

Binadaki bütünlüğün ve işler arası akışın devamlılığını sağlamak ve “kurumu mutfağa bağlamak” amacıyla, ofis ve mutfak katları arasına 7 kat boyunca devam eden bir sarmal merdiven inşa edilmiştir. Ofisin ana girişinden itibaren algılanmaya başlayan bu yapı bileşeni, düşeyde kullanılan ayna ve aydınlatma elemanlarıyla güçlendirilmiş ve daha görünür hale gelmiştir.

Çağdaş ve dinamik ruhlu bu ofiste, açık ofis fikri esas alınarak, kimi noktalarda kullanılması gerekli olan bölücülerde dahi geçirgenlik vurgusu esas alınıp şeffaf elemanlar kullanılmıştır. Yine aynı tasarım fikri çerçevesinde, çalışma alanlarına açık mutfaklar konumlandırılarak ofisin farklı ekiplerinin birbiri ile etkileşimi arttırılmıştır. Bununla birlikte, üst katlardaki karşılama alanları gibi kimi alanlarda ise, dinamik olarak kullanılan ayna ve gradyen renk geçişli bölücülerle, ofisin hareketli yapısını yansıtan bir ivme olgusu katılmaktadır.

Ofisin dinamik ruhu, ayrıca zemin malzemesi olarak kullanılan beton ile de güçlendirilmiştir. Firmanın gerçekleştirdiği televizyon programları için ana ofis katında “show kitchen” projelendirilmiştir.

Proje, basit bir şirket merkezi olmakla kalmayıp, içerisinde yeni tarifler denenmesinden reklam ajansları ile görüşmelerin yapılabildiği, canlı televizyon çekimlerinden çalışanların çatısında hava alabileceği, çok yönlü yaşayan bir alan olmuştur ve modern çalışma standartlarını yansıtan bir örnektir.

Tasarım Ekibi:
Emre Erenler, Onat Över, Beril Çiçek, Cansu Bulduk, Gülin Keskin

Uygulama / Şantiye Koordinasyon:
Emre Erenler, Beril Çiçek
Statik Proje:
Modern Mühendislik
Mekanik Proje:
MEP Mühendislik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Ana Yüklenici:
Ata Mimarlık
Fotoğraflar:
Cemal Emden