Koton GM

Client
Koton Mağazacılık
Starting Date
2015
End
2015
Location
İstanbul

Koton Merkez Ofis projesi, Kağıthane’de bulunan 9 katlı mevcut bir depo yapısının iç işleyiş şemasının değiştirilerek ofis olarak kullanımına yönelik bir projelendirme çalışmasıdır.
Bu süreçte Koton’un genç ve dinamik yapısı ile binanın ağır beton strüktürünün birlikte yorumlanarak “neşeli- modern” anlayışının, ofis alanlarına yansıtılması hedeflendi.

Koton’un kendi modellerini ofis alanı içinde üretiyor olması açık ofisin sadece bir ofis alanı olarak değil aynı zamanda bir atölye olarak tasarlanmasını gerektirdi. Her kat için ayrı olması talep edilen dikimhaneler ofislerden en rahat ulaşılacak noktalarda planlanarak kat içi sirkülasyonlar en aza indirgendi. Gün içinde yoğun olarak kullanılan tedarikçi toplantı odaları zemin katta çözümlenirken, çalışanların bir araya geldiği alanlar binayı üçüncü boyutta birbirine bağlayan avlu zemin kotunda olacak şekilde tasarlandı.

Projenin odak noktası, mevcutta var olan 35m yüksekliğinde yaklaşık 1000 m²’lik avlu alanının Koton kimliğini yansıtacak şekilde hem sosyal alan hem de çalışma alanı olarak düşeyde ve yatayda değerlendirilmesi oldu. Bu alana ışık alabilmek için; öncelikle mevcut çatı strüktüründe 750 m²’lik bir ışıklık açıldı,doğal ışığı kontrol edebilmek için motorlu perde sistemi önerildi.

Çalışma alanları ile avlu ilişkisinin korunabilmesi için avlu ile ofis alanı arasında herhangi bir bölücü kullanılmadı. Birbirinden farklı kullanım amacı olan bu iki mekan arasındaki etkileşimi azaltmak amacıyla akustik paneller ve ses yutucu elemanlar kullanıldı.
Projenin diğer bir odak noktası ise yine Koton kimliğine gönderme yapılarak dış cephenin esnek tuğla malzeme ile “giydirilmesi” olmuştur; bu şekilde mevcut yapıda, iç işleyişine uygun olarak güneş kontrolü sağlanmış ve bina cephesi ile giydirme cephe arasında kalan alanda kat balkonları yaratılmıştır.

Tasarım Ekibi:
Emre Erenler, Yasemin Hacıkura, Natali Gazeroğlu, İdil Yücel, Duygu Uzunalı, Ülkücan Turhan Akgün, Selin Erdemirci, Burçe Karadağ, Onat Över, Beril Çiçek

Proje Yönetimi:
Sigma Mühendislik
Statik Proje:
Sigma Mühendislik
Mekanik Proje:
Doreng Mühendislik
Elektrik Proje:
Atlantis Proje

3 Boyutlu Görselleştirme:
Artı Eksi Sıfır Mimarlık ve Görselleştirme