Erginoğlu & Çalışlar Ofis

Client
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Year
2012
Status
2013
Scale
İstanbul

Arsasının önceki ofis binasının hemen yanı başında olmasının tüm avantajlarını kullanan bir binadır. Modern mimari ofis ihtiyaçlarını fonksiyonel olarak karşılayabilmesi yanında tarihi sokağının adına yakışır görünümüyle de dikkati üzerine çekmesi hedeflenmiştir.
Ayrık nizam bina olmasının getirdiği cephe güzelliği ve doğal ışık kaynağının sürekliliği ve doğal havalandırma avantajlarını iyi bir şekilde kullanmaktadır.

İkisi bodrum kat (1 adedi kısmi ışık alan), zemin kat, iki açık ofis katı ve çatı katı olmak üzere toplam 6 kattan oluşur. Otopark ihtiyacına cevap verebilmek adına araç lifti yine planlanan proje içinde yerini almıştır.
Uzun ömürlü ve bakım maliyeti düşük cephe malzemesi tercih edilmiş olan binada tekstürlü prekast panel kaplaması ve alüminyum konfor camlı doğramalar kullanılmıştır. Çatıda ise metal kaplama tercih edilmiştir.
Toplamda 100 m²’lik farklı ebatlardaki 3 toplantı salonu, 215 m² açık ofis alanı, çatı katındaki kütüphanesi ve bodrum katlardaki maket –model odası, arşivleri ve rekreasyon alanlarıyla ortak alanlar düzenlenip, çevresine duyarlı peyzaj alanları tasarlanmıştır.

Tasarım Ekibi:
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar, Fatih Kariptaş, Fulya Arabcıoğlu Villanueva, Jesus Villanueva, Özge Üstündağ

Proje Yönetimi:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Statik Proje:
Modern Mühendislik
Mekanik Proje:
Arkon Mühendislik
Elektrik Projesi:
Enkom Mühendislik
Ana Yüklenici:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Peyzaj Tasarımı:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
İç Mekan Tasarımı:
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Aydınlatma Danışmanı:
Lumina Aydınlatma
Fotoğraflar:
Cemal Emden